Odsłonięcie pomnika ofiar nacjonalistów ukraińskich w Szczecinie

W sobotę na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pomnik ”Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947”, po wielu latach starań środowisk kresowych, znika kolejna biała plama na historycznej mapie regionu. W dniu dzisiejszym Szczecin i całe woj. zachodniopomorskie zyskało główne miejsce upamiętnienia naszych pomordowanych członków rodzin, rodaków na kresach południowo-wschodnich. Szczególne podziękowania dla pomysłodawcy upamiętnienia, realizatora konkursu na pomnik i organizatora dzisiejszego wydarzenia, czyli Stowarzyszenia Kresy Wschodnie „Dziedzictwo i Pamięć”.

Mam w tym pomniku i ja swoją mała cegiełkę, uczestniczyłem w wyborze wygranej pracy, projekcie realizacyjnym i co najważniejsze znalazły się w założeniu dla mnie ważne elementy symboliczne.

Uroczystość uświęcił ks. abp. Andrzej Dzięga, wielki przyjaciel rodzin kresowych, dziękujemy za pouczająca homilię i poświęcenie pomnika. W takim miejscu nie mogło zabraknąć księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, postawa kapłana kresowian dodaje nam wiele sił. Dziękujemy także za słowa Antoniego Dądrowskiego, świadka tamtego ludobójstwa, to szczególnie ważne świadectwo.
Szczególnie dziękujemy za wkład fundatora w to upamiętnienie, pomoc Instytutu Pamięci Narodowej byłą nieoceniona. Panie prezesie Jarosław Szarek, dziękujemy za dzisiejsze słowa i zaangażowanie całego szczecińskiego zespołu.
Przy pomniku dumnie stały poczty sztandarowe koła Przyjaciół Lwowa, NSZ, Związku Piłsudczyków, Grudnia 70 i inne.

Napisano w Aktualności

Masz pytania?

Chcesz się skontaktować?

Zapraszam do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego

lub_footer

fb_footer twitter_footer

Biuro poselskie

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP
Sylwestra Chruszcza

ul. Koński Kierat 16/2
70-563 Szczecin
Nr tel. 511 398 234

sylwester.chruszcz@sejm.pl